top of page

JET TRAINING OVERVIEW TO BECOME A CERTIFIED ACADEMIC LANGUAGE PRACTIONER

Training

You will receive approximately 73 hours of instruction from an ALTA credentialed Qualified instructor in a highly acclaimed intervention curriculum. This course far exceeds the requirements for certification at the Practitioner level through ALTA. CALPs provide valuable teacher-level instruction and intervention within an education setting and contribute significantly to the education and support of individuals with dyslexia, each bringing their unique expertise to improve outcomes for students with dyslexia.

​

ALL of our training is done live via Zoom.

Mandatory Course Requirements

5 (7.5-hour) days of initial training:

4 (7.5- hour) additional seminars during the school day.

1 (2 hour) Orientation training

1 (4-hour) Dyslexia Basics Identification Seminar

Successfully complete 5 demonstration lessons with written critique/feedback

Reading assignments (chapter from Birsh, journals, and book report)

Other assignments, quizzes, and final exam

COSTS

Training: $1600.00

Training Materials: $1600 (approx.)

Materials/Training Cost for JET Training

Training to Become a Certified Academic Language Practitioner

TRAINING FEE FOR ONE YEAR (PER PERSON)

45 hours (minimum) of direct instruction, 60 hours (minimum) of supervised teaching, 5 video demonstrations, recommendation for Practitioner level certification (CALP) once completed, on-going support after program has been completed.

​

$1600.00 Training fee payable to DTEC Waco 

CLASSROOM COST:

​Jet Training Kit from Scottish Rite                                                                                                                                                                                         $ 750.00

No Glamour Language Deck from Pro-Ed                                                                                                                                                                        $    56.00

No Glamour Language Comprehension Book from Pro-Ed                                                                                                                                      $    56.00

Trade Books (Estimated Costs Amazon)                                                                                                                                                                            $ 300.00

Miscellaneous Items (magnetic tape, post-it flags, pencils, alphabet letters, etc.)                                                                                           $100.00           

Total for each classroom:                                                                                                                                                                                                      $ 1,237.00

 

**OPTIONAL Interactive Software                                                                                                                                                                                         $ 50.00

(Runs with SMART software (not included))

COST PER GROUP for additional groups:

1 Advanced Reading Deck                                                                                                                                                                                                       $ 11.50

1 Initial Reading Deck                                                                                                                                                                                                                  $ 17.25

1 Instant Spelling Deck                                                                                                                                                                                                                $ 17.25

​

Total per each additional group:                                                                                                                                                                                             $ 51.75

COST PER STUDENT (All four books required for the year:

1 Student Book 1                                                                                                                                                                                                                            $ 25.00

1 Student Book 2                                                                                                                                                                                                                            $ 25.00

1 Student Book 3                                                                                                                                                                                                                            $ 25.00

1 Student Book 4                                                                                                                                                                                                                            $ 25.00

 

Total Per Student:                                                                                                                                                                                                                           $ 100.00     

TEACHER BOOK FOR TRAINING

Multisensory Basic Language Skills, 4th Edition                                                                                                                                                               $ 70.00 (est)

HOW TO SIGN UP

bottom of page